Efektywność pomiędzy lekkością a wytrzymałością
Drewno jest wynikiem milionów lat ewolucji materiału ukształtowanego przez naturę. Wiadomo, że natura nie marnuje niepotrzebnie energii, tylko wykorzystuje ją w najbardziej efektywny sposób, w jaki może. Dlatego po ewolucji gatunków roślin udało się niewątpliwie uczynić drewno wysoce „biotechnologicznym”. Drewno oferuje strukturę, która jest bardzo lekka i bardzo odporna na złe warunki atmosferyczne. Przekładając to na struktury budynków, skutkuje elementami konstrukcyjnymi, które są również lekkie i odporne przestrzenie o mniejszym ciężarze. Krótko mówiąc, oszczędności materiałów i energii przy tej samej powierzchni są znaczne. Dla tych, którzy lubią liczby, jeśli porównamy stosunek wytrzymałości do wagi drewna ze stalą lub betonem jest on 1,3 razy większy niż w przypadku stali i 10 razy większy niż w przypadku betonu.
Drewno ogranicza czas i hałas na placach budowy
Dzięki koncepcji prefabrykacji, elementy konstrukcji mogą być produkowane masowo. Później, w miejscu finalnym, wystarczy precyzyjny montaż tych elementów. Ta koncepcja pokazuje nam, że przy budowie prefabrykowanego domu drewnianego można znacznie ograniczyć czas i hałas. Jednocześnie redukowane są koszty, energia i odpady powstające na placu budowy.
Wytrzymały materiał
Powszechnie uważa się, że drewno nie jest materiałem trwałym, tzn. że szybko się psuje i wymaga wielu zabiegów konserwacyjnych. To przekonanie jest nieprawdziwe i możemy je obalić.
Pierwszym prawdziwym przykładem jest najstarsza na świecie drewniana budowla, buddyjska świątynia Horuy-ji (Japonia), która powstała w 607 roku i po 1417 latach stoi do dziś. Drugi to najstarszy drewniany budynek w Europie, dom w Szwajcarii, zbudowany w 1287 roku, który liczy sobie 733 lata. Te przykłady pokazują, że drewno jest materiałem trwałym, ale trzeba wiedzieć, jak użyć odpowiedniego gatunku, wiedzieć, jak zabezpieczyć je przed wilgocią i umieć zastosować odpowiednie materiały ochronne. Drewno nada się np. na zewnętrzne ściany konstrukcyjne. Więcej informacji tutaj: https://www.decors.pl/budowa-scian-zewnetrznych-konstrukcyjnych-to-powinienes-wiedziec
Oszczędności energii
Energia potrzebna do jego przekształcenia w elementy budowlane jest bardzo mała. Ponadto drewno ma podstawową cechę materiałów izolacyjnych: niską przewodność cieplną, która odnosi się do oporu materiału wobec ciepła przechodzącego przez niego (z wnętrza na zewnątrz w zimie lub z zewnątrz do wewnątrz w lecie). Ta jakość zwiększy opłacalność każdego budynku w porównaniu z tymi, w których zastosowano gorzej zaizolowane materiały, ponieważ będą one wymagały większego zużycia energii, aby osiągnąć komfortową temperaturę.